Menu Zamknij

Aikido

Moje Aikido

O mojej drodze

Moje obecne rozumienie Aikido, jest wynikiem nauczania, mojego nauczyciela Shihan Endo Seishiro.
Którego spotkałem w 2010 roku kiedy to pierwszy raz mieliśmy okazję pojechać na staż z mistrzem. Był to nauczyciel który zaintrygował mnie najbardziej, ze spotkanych nauczycieli Aikido. Postawa i sposób nauczania Sensei, znacznie różniły się od do tej pory spotkanych mistrzów.
Następstwem naszych spotkań i nawiązania regularnego kontaktu było, nie tylko zagłębienie się w nauki Sensei, ale również duża praca włożona w trening każdego kata wg. Metodyki mistrza. Żeby to zrobić musiałem poznać każde ćwiczenie, jeszcze raz, od początku.

O moim nauczycielu

Seishiro Endo – Urodzony w 1942, Jest mistrzem Aikido Aikikai ze stopniem 8 Dan. Endō Shihan miał możliwość uczyć się pod okiem O-sensei. Jednak ostatecznie jego nauczycielem i mistrzem był Seigo Yamaguchi (9 Dan Shihan Aikikai), dzięki któremu całkowicie zmienił swoje podejście do praktyki i nauczania Aikido. Endo Shihan przez swoje doświadczeniu ma wysoką pozycję w strukturach Hombu Dojo. Obecnie współpracuje z klubami w około 22 krajach, i ma wielu uczniów z wysokimi stopniami mistrzowskimi na całym świecie.

Linki:

Krótko o historii Aikido

Endo Seishiro Shihan info

O Aikido