Menu Zamknij

GyakuteDo

Trochę Historii GyakuteDo Aiki Jujutsu:

Szkoła Gyakute-Do Aiki-Jujutsu wywodzi się z systemu Daito-ryu, który był pierwszą szkołą powszechnie propagującą Aiki-Jutsu. Szkoła GyakuteDo została założona przez Tadashi Tanaka Chushudo -Soushi(pierwszego głównego mistrza stylu). Duży wpływ na rozwój tej szkoły miał również styl Hakko-ryu, pod wpływem którego Tanaka-Soushi założył nową szkołę, koncentrując się na technikach nadgarstkowych. Wówczas nosiła ona nazwę Goshin Bugei GyakuteDo i skupiała się na technikach dźwigni i rzutów z wykorzystaniem siły i sprytu wykonujących techniki.

Schemat nr 1 – przedstawiający rozwój GyakuteDO

Przez pewien czas po śmierci Tanaka-Soushi, w 1993 roku, szkoła Gyakute-Do nie miała osoby która mogłaby stanąć na czele organizacji. Okazało się że, spadkobierca szkoły od kilku lat mieszka w Holandii, nauczając sztuki Gyakute-Do. W 2013 roku następnym Soushi(najwyższym mistrzem szkoły) został Makoto Kurabe.

Mieszkając w Holandii od 1989 roku, drugi Soushi zaczął studia nad wyspecjalizowaną formą miękkich technik zwaną Aiki-Jutsu, dzięki której adept może przy minimalnym nakładzie siły powalić znacznie silniejszego przeciwnika.

Wiele szkół sztuk walki posiada pojedyncze techniki Aiki-jutsu, w swoim arsenale, jest natomiast mało szkół które nauczają całościowego systemu Aiki. Przykładami są m.in. nauczyciele Aikido tj. Endo Seishiro, Mitsugi Saotome, Hiroshi Ikeda, czy nauczyciele Aiki-Jujutsu tj. Seigo Okamoto.

Pod wpływem usystematyzowanej metodyki nauczania technik Aiki, szkoła zmieniła swoje przeznaczenie (Schemat nr 1) i od tej pory przyjęłą nazwę  Aiki-Jujutsu Gyakute-Do, a Drugi Soushi (w 2013 roku)rozpoczął propagowanie szkoły, najpierw w Europie, a następnie na całym świecie. Obecnie Aiki-Jujutsu w szkole Gyakute-Do możemy trenować w Japonii, Holandi, Polsce, Belgii czy indonezji.

Obecnie:

Współcześnie treningi w szkole GyakuteDo są podzielone na trzy etapy.

Ju-jutsu – podczas którego wzmacniamy ciało i uczymy się arsenału technik obronnych. Techniki bazują na dźwigniach nadgarstkowych, łokciowych czy barkowych. Adept uczy się również szerokiego wachlarza obaleń, trzymań i  rzutów.

Aiki-jujutsu – Jest to trening podczas którego adept uczy się wykorzystania siły w taki sposób, by mógł wyswobodzić się z dowolnego ataku, jednocześnie doprowadzając do założenia techniki obronnej lub wykorzystania rzutu. Do nauki wykorzystuje się różnego rodzaju uchwyty i ataki wykonywane przez partnera treningowego.

Aiki-Jutsu – Trening Aiki-jutsu jest najbardziej wyrafinowaną formą praktyki adepta sztuk walki i często przypomina ćwiczenie rodem z filmu „karate Kid”. Prowadzi natomiast do wykorzystania techniki w taki sposób, by bez żadnego wysiłku powalić przeciwnika, który nagle traci kontrolę nad sytuacją. Techniki Aiki nie wymagają siły, a dobrze wyszkolony adept jest w stanie poradzić sobie nawet z kilkukrotnie silniejszym przeciwnikiem.

Dodatkowo adepci nabywają umiejętności rozluźnienia ciała i wyciszenia.

W naszej szkole występuje 6 kategorii technik tj.

DAKEN-HO KATA 打拳法型 – Formy uderzeń i kopnięć

NUKI 抜き – uwolnienia

NAGE 投げ – rzuty

FUDO 不動 – Dźwignie kontrolujące

RENKO 連行 – aresztowania

Aiki Jutsu 合気術 – Miękkie rzuty i obalenia

W metodyce wszystkie etapy treningu stosuje się wymiennie, używając technik z każdej z 6 kategorii.

Mój nauczyciel

Makoto Kurabe Shiseido (Soushi-10 Dan)

Linki:

Moje zetknięcie ze sztuką

Wywiad z Soushi Makoto Kurabe