GyakuteDo

Moje zetknięcie ze sztuką

Gyakute-Do dla mnie było odkryciem korzeni, tego co robię i uwielbiam, czyli Aikido. Tutaj dzieli się techniki na drobne cząstki, wykonujemy osobno uwolnienia, osobno dźwignie. Dzięki temu mogłem zobaczyć na czym bazuje moje Aikido i dlaczego to co robię, tak na prawdę nie jest AiKi tylko Ju.

Aiki

Fascynacja mitycznymi technikami którymi można obalić osobę bez przykładania siły, od zawsze gdzieś była. Na Początku treningu musisz zaufać prowadzącemu, i tak przez kilka lat wykonywałem siłowe techniki, czekając i wybudzając się z tego pięknego snu, obrót-siła, szybszy, silniejszy..

Po kilku latach własnego treningu dane mi było zobaczyć, jak starszy Pan obala młodego silnego mężczyznę bez żadnego obrotu ani dynamicznego „oszustwa”. Niesamowite doznanie ale byłem już po drugiej stronie, postanowiłem sprawdzić ów starszego Pana który do nas zawitał. Ruch był karykaturalny jednak pomimo mojej siły, nie miałem żadnej możliwości zwyciężyć.

Wtedy jeszcze Shihan Makoto Kurabe nie umiał wyjaśnić nam czym jest AiKi. Mówił coś co sam przekładał z języka japońskiego, przez co było to jeszcze bardziej niezrozumiałe. Jednak dla mnie fascynujące.

Kilka lat później razem z kolegą instruktorem pojechałem na staż do Shihan Endo. Doznanie „odbicia się od ściany” powtórzyło się, byłem oczarowany z jaką lekkością Sensei wykonywał na mnie techniki, przykładałem całą swoją siłę, i nie miałem żadnych szans. Kilka razy tylko zapytał „Do You want more?”, i odszedł niewzruszony kiedy po mnie lał się pot.

W tym samym roku Makoto Kurabe Shihan, Przyjechał do nas po raz kolejny. Opowiedziałem mu całą sytuację i zapytałem czy to jest to, o czym próbował nam powiedzieć. Odparł że to jest właśnie „AiKi”, że on dopiero zaczyna to zgłębiać, a Sensei Endo jest w tym naprawdę dobry.

Historia GyakuteDo

Trochę Historii:

Szkoła Gyakute-Do Aiki-Jujutsu wywodzi się z systemu Daito-ryu, który był pierwszą szkołą powszechnie propagującą styl Aiki-Jutsu. Szkoła Gyakute-Do została założona przez Tadashi Tanaka Chushudo -Soushi(pierwszego głównego mistrza stylu). Duży wpływ na rozwój tej szkoły miał również styl Hakko-ryu, pod wpływem którego Tanaka-Soushi założył nową szkołę, koncentrując się na technikach nadgarstkowych. Wówczas nosiła ona nazwę Goshin Bugei GyakuteDo i skupiała się na technikach dźwigni i rzutów z wykorzystaniem siły i sprytu wykonujących techniki.

 Przez pewien czas po śmierci Tanaka-Soushi, w 1993 roku, szkoła Gyakute-Do nie miała osoby która mogłaby stanąć na czele organizacji. Okazało się że, spadkobierca szkoły od kilku lat mieszka w Holandii, nauczając sztuki Gyakute-Do. W 2013 roku następnym Soushi(najwyższym mistrzem szkoły) został Makoto Kurabe.

Mieszkając w Holandii od 1989 roku, drugi Soushi zaczął studia nad wyspecjalizowaną formą miękkich technik zwaną Aiki-Jutsu, dzięki której adept może przy minimalnym nakładzie siły powalić znacznie silniejszego przeciwnika.

Wiele szkół sztuk walki posiada pojedyncze techniki Aiki-jutsu, w swoim arsenale, jest natomiast mało szkół które nauczają całościowego systemu Aiki. Przykładami są m.in. nauczyciele Aikido tj. Endo Seishiro,Christian Tissier, Mitsugi Saotome, Hiroshi Ikeda, czy nauczyciele Aiki-Jujutsu tj. Seigo Okamoto.

Pod wpływem usystematyzowanej metodyki nauczania technik Aiki, szkoła zmieniła swoje przeznaczenie i od tej pory przyjęłą nazwę  Aiki-Jujutsu Gyakute-Do, a Drugi Soushi (w 2013 roku)rozpoczął propagowanie szkoły, najpierw w Europie, a następnie na całym świecie. Obecnie Aiki-Jujutsu w szkole Gyakute-Do możemy trenować w Japonii, Holandi, Polsce, Belgii i Stanach Zjednoczonych.

Obecnie:

Współcześnie treningi w szkole GyakuteDo są podzielone na trzy etapy.

Ju-jutsu – podczas którego wzmacniamy ciało i uczymy się arsenału technik obronnych. Techniki bazują na dźwigniach nadgarstkowych, łokciowych czy barkowych. Adept uczy się również szerokiego wachlarza obaleń, trzymań i  rzutów.

Aiki-jujutsu – Jest to trening podczas którego adept uczy się wykorzystania siły w taki sposób, by mógł wyswobodzić się z dowolnego ataku, jednocześnie doprowadzając do założenia techniki obronnej lub wykorzystania rzutu. Do nauki wykorzystuje się różnego rodzaju uchwyty i ataki wykonywane przez partnera treningowego.

Aiki-Jutsu – Trening Aiki-jutsu jest najbardziej wyrafinowaną formą praktyki adepta sztuk walki i często przypomina ćwiczenie rodem z filmu „karate Kid”. Prowadzi natomiast do wykorzystania techniki w taki sposób, by bez żadnego wysiłku powalić przeciwnika, który nagle traci kontrolę nad sytuacją. Techniki Aiki nie wymagają siły, a dobrze wyszkolony adept jest w stanie poradzić sobie nawet z kilkukrotnie silniejszym przeciwnikiem.

Dodatkowo adepci nabywają umiejętności rozluźnienia ciała i wyciszenia.

W naszej szkole występuje 6 kategorii technik tj. Uwolnienia (nuki), Rzuty (nage), Dźwignie kontrolujące (Fudo), Aresztowania (renko), Uderzenia i kopnięcia (Daken-Ho) oraz miękkie rzuty i obalenia(Aiki-Jutsu).

W metodyce wszystkie etapy treningu stosuje się wymiennie, używając technik z każdej z 6 kategorii.

O moim nauczycielu

Makoto Kurabe (Soushi-10 Dan)

© 2020: | Travel Theme by: D5 Creation | Powered by: WordPress